10 zlatých pravidel zadlužení

 

Zlatá pravidla úvěrování

 

     1) Neplatit žádné poplatky předem. Nikdy neplaťte nikomu žádné registrační poplatky, nebo poplatky za vyhodnocení bonity a jiných nesmyslů. Vyjímku dnes tvoří snad jen úvěry se zástavou nemovitosti, kde můžete platit dopředu za odhad či čerpání.


    2) Generovat za každou cenu dlouhodobě plusové cash flow. Z každé výplaty, když to alespoň trochu jde, nejdříve odložit část do rezervy. Nárazové mínusy nemusí vadit. Tzn. vytvářet rezervu. Dlouhodobé pravidelné využívání kreditních karet a povolených debetů je nežádoucí.


    3) Nezvykat si na dluhy. Snažte se držet počet úvěrů max. do 2-3 ! Ne víc. Pokud už jste přes čáru, někde je něco špatně. Začněte situaci okamžitě konzultovat s prokazatelně odborným finančním poradcem. Hledejte cesty zvýšení příjmů, snížení výdajů. Celková výše úvěrů musí být také rozumná. Vždy počítejte s variantou, že za rok můžete vydělávat méně, než dnes.

Na dluh kupujte jen věci, které jsou pro vás extrémně důležité. Nekupujte, na co momentálně nemáte.


    4) Pokud konsolidujete starší závazky, konsolidací úvěrování zakončit! Velká past na dlužníky číhá ve chvíli, kdy novou půjčkou splatí staré závazky, sníží si splátku a mají volné prostředky. Ty je potřeba začít okamžitě ukládat. Neutrácet víc než dříve, ba ani nepoužít je na další nové splátky. Nastavit si pravidlo např. nevzít si další půjčku, dokud z první není splaceno alespoň 50 %.


   5) Nepůjčovat si na věci běžné spotřeby, někdo říká na živobytí. Opět výjimečně nevadí, ovšem zpravidla, pokud nejste schopni pokrýt výdaje běžné spotřeby, nejste ani schopni pokrýt splátku úvěru.


   6) Vést si přehled rodinných výdajů a pravidelně jej aktualizovat (nejméně jednou ročně). Můžete začít s naší kalkulačkou výdajů (kliknutím kalkulačku uložíte na disk).


    7) Půjčovat si na bydlení za nízké úroky. Skoro každému z nás se někdy vyplatí si půjčit. Půjčte si včas a za nízké úroky. Pokud nemovitost vlastníte, nebojte se ji zastavit. Díky ní si vyjednáte lepší podmínky. Znám případy, kde se lidé při stavbě či rekonstrukci bydlení vyhýbají úvěru s nejnižšími úroky na trhu, aby si za rok vzali drahý úvěr na auto, protože jim nezbyly volné finance.


   8) Mít pojistku. Ovšem ne na splátky, ale na důležitá velká rizika jako je invalidita, dlouhodobá pracovní neschopnost, poškození nemovitosti. Pojistka dokáže zabránit velkým průšvihům.


    9) Absolutně se vyhnout různým quick a sms rychlopůjčkám, kde si půjčíte pár stovek či tisíc a za pár dnů pár stovek přeplatíte. RPSN zde běžně bývá několik stovek i tisícovek % ročně! Takto nelze opakovaně finančně fungovat.


   10) Řešit situaci hned, když se průšvih teprve blíží. Díky dodržování těchto pravidel a vedení přehledu příjmů a výdajů řešit vše včas. Nevytloukat klín klínem.


 

Roman Vyorálek, €uropean Financial Advisor™