Úvěr na koupi auta - brána do pekel!

... pokud není nástrojem výdělku

 

Úvěr na koupi auta 


Většina lidí si dnes půjčuje na kde co. Půjčili jste si někdy na televizi, pračku, auto, obývací stěnu? Možná že Vy zrovna ne, ale spousta lidí už ano. V dnešní konzumní době trpí člověk tlakem, že potřebuje věci, bez nichž by se ve skutečnosti pravděpodobně obešel. Z těch největších rozmarů jsou to právě úvěry na auta, které lidi posílají k branám pekelným. Auto totiž nestojí jako nová televize, běžně se úvěrují vozy za 100 i několik set tisíc korun. Auto jako takové však za pár dnů po koupi ztrácí svoji hodnotu. Za první rok klesne cena zpravidla o 1/5 ceny vozu.

 

Lidé si neuvědomují, že úvěr není jen půjčená částka, ale také účtované úroky. Při nízkých úrokových sazbách to není žádná hrůza. Ale ať je to hrůza nebo lůza, faktem zůstává, že kupujete něco, co v čase velmi rychle klesá na ceně. V horším případě si ještě neplatíte havarijní pojištění (neb na to v kase nezbývá) a ještě k tomu nabouráte. A zrádný finanční kolotoč se začíná roztáčet. Cesty zpět většinou není. Je-li auto na odpis a Vám zbývají např. ještě dva roky splácení, rozlučte se s dalším autem!

 

To se snadno řekne. Jenže náš zhýčkaný zadek je přece zvyklý se vozit, přece teď nebudeme ubírat z komfortu. Hle a na světě je nový úvěr a úroky platíte dvoje. Splácíte staré i nové auto. Nedej bože, že se ještě něco jako naschvál pokazí…

 

Jiným případem je situace, kdy auto využíváte k výdělku a ono Vás živí. Víte, že na úrocích zaplatíte 10% p.a. a auto se na výdělku - výnosu bude podílet 30-50% p.a. Potom je vše v naprostém pořádku a využíváte levných půjčených peněz. Tady Vám úvěr může být velmi dobrým sluhou.

 

Při rozhodování, zda vzít úvěr na vůz, je potřebné brát v potaz nejen klesající hodnotu vozu a roky trvající splátky, ale také připustit možnost poruchy a mimozáruční opravy. Samozřejmostí jsou náklady na běžný provoz – pohonné hmoty, oleje, údržba.

 

Z výše uvedeného plyne, že ať jste si auto koupili ze svého nebo na splátky, je nutné mít rezervu na účtu i volné cash flow. Když jste připraveni, zpravidla se nic nekazí. Jakmile se ale věci začnou kazit, začne to autem, pračkou, sporákem a končí tím, že nemáte ani na opravu daných věcí. Je proto dobré vidět věc do hloubky a ve větších souvislostech, než se s horkou hlavou uvrtat do závazků a modlit se, ať vše klapne.

 

Roman Vyorálek, €uropean Financial Advisor™