Jakou úrokovou sazbu nabídnout investorům?

Takovou, s jakou budou všichni spokojeni, nejen žadatel!
Má snad nabídnout vyšší, než je mu příjemná? NE!


Znamená to, že má pracovat s myšlenkou WIN WIN. Tzn. chce-li „nízkou“ úrokovou sazbu, je potřeba investorovi nabídnout „hodně dokladů“, které ho ujistí, že je žadatel schopen v pohodě splácet.
Protože jsme vaši partneři, snažíme se chránit investora před zbytečnými riziky i nízkými výnosy a žadatele před predátorskými praktikami (h)různých společností a také před sebou samým.
Proto máme pro žadatele nastaveny bezpečnostní mantinely ve formě 3 typů úvěrů. Podle toho, dokládají-li pouze příjem nebo výpisy z registrů, oboje a nebo zajišťují úvěr nemovitostí.

 

Žadatel by měl zvážit především tyto tři věci:

 

1)    Příjmy vs. výdaje

S příjmy je to jednodušší, koukne se na výplatní pásku nebo účet. S výdaji je to malinko složitější, žádné překvapení. Jen málo českých domácností má přehled nad výší a strukturou rodinných výdajů. Přestože čísla na výpisu z bankovního účtu můžou hovořit jasně.


Žadatel nemusí objevovat Ameriku, může využít naši Kalkulačku rodinných výdajů (stáhnout). V některých případech ji i vyžadujeme. Rozdíl mezi příjmy a nezbytnými výdaji musí být kladný i po započtení nové splátky, ne nulový! Je nutné také udělat si jasno v tom, který zbytný – postradatelný výdaj, je schopen nejrychleji oželet v zájmu zachování schopnosti splácet úvěr.

 

2)    Prostor pro vyjednávání s investorem

Např. u typu aukce „Příjem" je spodní hranice 29 % p.a. Doporučujeme však investorům nabídnout výnos +5 %,+10 %. Oni pak můžou nabídnout nižší úrok výměnou např. za doložení dalších dokladů.

 

Pokud žadatel zvolí typ půjčky „Příjem + registry“, má možnost nastavit maximální úrokovou sazbu, kterou je ochotný přijmout již od 9 % p.a. Jak můžete vidět na grafu ČNB, je to výrazně nižší sazba, než je průměr spotřebitelských úvěrů v ČR. Marketingové triky bank, kde vzbuzují dojem, že půjčují běžně za 6,99 % apod. nebudeme rozebírat. Toto jsou reálná čísla. Někdo dostane sazbu nižší než průměr, ale drtivá většina žadatelů vyšší.

 

Minimální sazbu 9 % p.a. by tedy neměl volit každý, kdo doloží příjem i registry. Pokud je volné cash flow napjaté a žadatel si proto půjčuje, doporučujeme nastavit aukci s max. hranicí 15 – 20 % p.a.

Průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů poskytnutých bankami v ČR

Graf úrokových sazeb spotřebitelských úvěrůzdroj: ČNB

 

Z grafu plyne, že průměrná úroková sazba u spotřebitelských úvěrů se pohybuje v dnešní době okolo 14 % p.a. Se sazbou do 20 % p.a. je dlužník lehce nad průměrem. Věřitel je na několikanásobném výnosu oproti výnosům v bankách a fondech.

Má-li žadatel bankovní rating a např. nabídku z banky na 14% úrokovou sazbu, nechť s klidným svědomím uvede tuto informaci do své aukce a zkusí u nás získat ještě lepší nabídku, než v bance.

 

3)    Doklady

Jednoduše řečeno, čím více dokladů, tím lépe. Doloženými doklady máte možnost ukázat sebe v nejlepším možném světle. Otevřenost u žádosti prokazatelně přináší ovoce v podobě lepších nabídek s nižší úrokovou sazbou.

Jediný, kdo bude mít možnost doklady pročíst, bude investor, se kterým si žadatel plácne. Údaje poskytnuté žadatelem jsou tak v bezpečí. Ve variantě, kde dlužník dokládá jen příjmy, doporučujeme z registrů doložit alespoň výpis z registru Solus. Solus výpisy dodává někdy i do 7 dní. Obsahují spoustu bankovních, nebankovních společností, mobilních operátorů i poskytovatelů elektřiny a plynu. Úplný seznam členů.

 

Úspěšně zakončenou aukci přeje

Roman Vyorálek, €uropean Financial Advisor™