Nejpřirozenější investice je úvěr

 

Určitě jste toto v bance nebo od poradce slyšeli: „Jestli chcete, aby vaše peníze vydělaly, musíte jim dát čas.“

 

Nejlepší investice je úvěr

 

U běžně dostupných finančních produktů to tak skutečně je. Jako např. u akciových fondů je dnes doporučený investiční horizont 6-8 let (mimochodem, ani ne před deseti lety bankéři doporučovali jen 3-5 let). K tomu máme průměrný výnos akciových trhů 6 – 12% p.a.
Banky si totiž to nejlepší nechávají pro sebe - Úvěry. Od jednoho klienta si půjčí peníze za 1% na spořícím účtu a druhému je vydají za 15% ve Spotřebitelském úvěru. Počítáte správně, 15 – 1= 14*. Přičemž úvěr bude poskytnut nejčastěji jen na 3-5 let.

 

finGOOD.cz to dělá přesně opačně. Tuto královsky přirozenou investici přenechává lidem. Banky jsou dnes z velké části svých aktivit již nepotřebné. Každá skupina úvěrovaných má své pro a proti. Jako vždy a všude je třeba hlídat především tři ukazatele – výnos, riziko a likviditu. Pro většinu investorů doporučujeme diverzifikovaný zlatý střed.

Na jedné straně jsou velice bezpečné úvěry lidem, kteří úvěr zajistí zástavním právem k nemovitosti, mají slušný příjem, dobrý poměr příjmů a výdajů. Na oplátku, nám za jistotu, poskytují nižší výnos 5-12%. Na druhé straně jsou rizikové úvěry bez doložení některého z důležitých dokladů – příjmy, registry, popř. lidé se záznamem v registru, s exekucí, bez zástavy nemovitosti, kde můžou výnosy dosáhnout až skoro neomezených hodnot. Úvěry ze zdejšího břehu s sebou však nesou reálné riziko nesplacení.

Ve zlatém středu nacházíme solventní klienty, kteří doloží jak doklad o výši příjmu, tak i výpisy z bankovních a nebankovních registrů. Splatnost úvěru do 5-6 let. Zde očekávejme čisté výnosy nejčastěji mezi 16 – 21% p.a. při zohlednění 10% rizika nesplácení.

 

Určitě už spousta z vás přemýšlela o úročené půjčce někomu, koho si budete moct prověřit. Pro snížení rizika nejlépe více lidem. S tím přišly otázky:

 

Kde tyto lidi najít?
Jak je správně prověřit?
Nebude platba za právní služby moc velká kvůli několika půjčkám?
Na co všechno dát pozor?

 

Na tyto otázky máme odpověď i řešení. Všechno nastavit správně a bezpečně u pár úvěrů je pro jednotlivce velmi nákladné a hlavně zdlouhavé. Máme zkušenosti s bankovním trhem, s riziky a postupy úvěrování, stejně jako právní stránkou této komplikované záležitosti. Náleží nám poplatek za zprostředkování setkání nabídky a poptávky. Výnosy přenecháváme lidem.

Inspirujeme a učíme se z českého, západního i zaoceánského trhu. Zároveň máme vlastní zkušenosti s P2P úvěry i s postupy při neplnění závazků dlužníka.

Našli jste silný stavební kámen svého investičního portfolia.

*ne všechno je výnos, banky mají své náklady na pobočky, administrativu atd. *

 

Roman Vyorálek, €uropean Financial Advisor™