Proč neplýtvám časem na likvidní rezervě

 

 
Likvidní rezerva 


O víkendu jsem seděl a popíjel kafé. U reklamy na běžný účet jsem přemýšlel nad jednou věcí, se kterou si lidé nepatřičně lámou hlavu a zbytečně je brzdí v jejich práci s penězi.

Poradenskou praxi jsem neopustil a stále pečuji o portfolia svých klientů. Vzpomínám si, jak spoustu z nich předtím, než jsme začali spolupracovat trápilo, co s likvidní rezervou – co udělat s penězi, výplatou, která chodí na účet, neutratí se, nepošle do investic ani na spoření.

Sleduji lidi, jak jim vrtá hlavou, jestli nechat peníze na běžném účtu, poslat je na spořící účet, nebo změnit úplně banku, jít tam, kde „dají víc“.

Jsou touto otázkou ať už zaměstnáni nebo znechuceni natolik, že jim brání uvolněně přemýšlet, jak nechat své peníze vydělávat.

Jaký má otázka „Kam se zůstatkem na účtu?“ dopad do mého rozpočtu?

Zanedbatelný, téměř nulový! Ukažme si na konkrétním příkladu a sami si odpovězte, kolik budete chtít do budoucna otázce výnosu likvidní rezervy věnovat času.

banka A) nabízí na spořícím účtu zhodnocení 0,3 % p.a.,
banka B) 0,8 % p.a.

Na účtu držíme s manželkou dohromady např. 80 000 Kč. Zbytek investujeme. Navíc ne stále. Jednou jsou Vánoce, pak jedeme na dovolenou, potom zase jiných X příležitostí, jak utratit. Zůstatek tedy v praxi kolísá mezi 40 – 80 tis. Ve výsledku počítejme v průměru 60 000 Kč.
Řekněme, že banka připisuje úroky na konci roku (i když to v praxi nebude pravda, rozdíl na částce 60 tis. Kč v období jednoho roku je řádově v korunách).

V bance A) mi připíšou za rok 180 Kč
V bance B) to bude 480 Kč


Rozdíl je 300 Kč za celý rok. Vyděláte je za hodinu, za dvě nebo za 10 minut? Déle ani této „pidi“ problematice nevěnujte!

 

Přemýšlení, co s likvidní rezervou mi ročně zabere max. 5 minut. V bance na běžném účtu nechávám jen tolik, kolik je nezbytně nutné pro zaplacení pravidelných plateb. Zbytek okamžitě odchází do podílového fondu peněžního trhu, kde se nedaní výnosy a peníze jsou vysoce likvidní. Se spořícími účty na 2-3 roky je situace podobná, jen přidáme k dobru pár stovek. Při budování majetku na finanční nezávislost za 15, 20, 30 let pracujeme s miliony.

Proto není časově výhodné se otázce zhodnocení likvidní rezervy věnovat. Raději věnujme čas nastavení těch aktiv, které nám budou vydělávat.
 

Roman Vyorálek, €uropean Financial Advisor™